Държавна опера – Русе ще има честта да приветства новоизбрания български патриарх с празничен концерт в Зала „България” в София

„МОЛЕНИЕ”

Оратория за четец, солисти, хор и оркестър от проф. Найден Андреев

Хор и оркестър на Държавна опера - Русе и Хор „Дунавски звуци” – Русе Хормайстор Стелияна Димитрова

Солисти: Олга Михайлова – мецосопран, Александър Баранов – тенор, Пламен Бейков – бас

Диригент: Найден Тодоров

Концертът е гражданска инициатива, осъществена със съдействието на Българския червен кръст.

Държавна опера – Русе има високата чест да ознаменува с тържествен концерт в столичната зала „България” избора на новия духовен водач на Българската православна църква. Тържествените акорди и молитвено-смирените хармонии на православната оратория „Моление” ще въплътят и изобразят въжделените молитви на българския народ за единение на Светата ни Църква. Олицетворение на това е личността на българския Патриарх. Молитвите са за смирение, но и за сила, които да бъдат благодатно спуснати от небесните висоти в душите на българските православни християни в днешните нелеки, изпълнени с изпитания за всяко човешко същество времена.

Думата „моление” е заредена в значението си с идеята за продължителност и всеобщност на молитвите на всяка индивидуалност, съчетана в общността. Православната оратория „Моление” е категоричен носител на това значение, което е нужно за общността на българите. Общността на българите, която сбира в едно своите молитви е обществото на обикновените българи, насочвани и окуражавани от своя духовен водител. Това изобразява музиката на ораторията със своята общодостъпност, с ясната си мелодика и с категоричните послания на текстовете-проповеди на четеца – образа на народния духовен водач. Това я прави още по-подходяща да бъде посветена на новия върховен духовен предводител на Българската православна църква – новия български патриарх.

В творбата са вплетени възхвала на покровителя и застъпника на българския народ, пустиножителя Св. Иван Рилски, възхвалата на Рождеството на Спасителя, величанието на Пресветата Богородица и молитвите към нея, а „Верую”-то и „Отче наш” във финала на творбата предават единението и силата на българския православен дух.

Последното изпълнение на православната оратория „Моление” бе на 21 декември 2012 година в Русе на сцената на Русенската филхармония.

Повече за „Моление”:

Композиторът Найден Андреев създава творбата „Моление” върху канонични православно-християнски текстове и свободни проповеди на съвременен български и църковно-славянски език. „В името на Отца и Сина и Светия Дух” е основното посвещение на това музикално произведение. Затова и творбата е удостоена с благословението на Българската православна църква. Ораторията „Моление” има благородната цел да приобщи все повече вярващи към силата и правотата на Православието.

„Моление” е духовно музикално произведение за духовно лице, солисти, смесен хор и симфоничен оркестър. Църковната атмосфера е в основата на емоционалната същност на произведението. Съвременната хармонична и полифонична музикална палитра е балансирана с вокална и оркестрова звучност, изградена върху православни мотиви от 12 век до наши дни. И може би това е основното, което привлича нашите съвременници към ораторията „Моление”. Тя е близка и разбираема дори за тези, които нямат по-задълбочени познания за Православието.

По тази основна причина „Моление” е създадена на достъпен музикален език. Трайно свързана с исконните ценности на Православието, ораторията „Моление” е принос в европейската и световната култура.

Личната мотивация за „Моление” е осъзнатата творческа необходимост и убеденост на автора да сътвори съвременно музикално произведение, което да убеждава и приобщава все повече последователи на силата и правотата на Православието. Ето защо проф.Андреев създава „Моление” като синтез на музика и слово, където свободните проповеди между музикалните части, автор на които е протоиерей Николай Танев от храм „Св. Покров Богородичен”, са в стилистиката на всекидневните проповеди към миряните след църковната служба.

Композиторът е убеден, че ще успее да доближи по всяко време и място своето произведение до хората, създавайки им усещането, че са в Божия храм.

Ораторията „Моление” бе записана от БНР през февруари 2003 година, а нейната световна премиера се състоя на 2 март 2003 година в Народния театър „Иван Вазов” под диригентството на Методи Матакиев с участието на Смесения хор и Симфоничния оркестър на БНР.

Със съгласието на блаженопочившия Негово Светейшество Максим Патриарх Български на 10 май 2003 година ораторията „Моление” бе изпълнена в чест на 50-годишнината от провъзгласяването на независимостта на Българската патриаршия пред Техни светейшества – Максим Патриарх Български, Павле Патриарх на Сърбия, Черна гора и Македония и Александрийския патриарх и 15 делегации на православните църкви по света.

Ораторията „Моление” излиза и на международната сцена. На 3-ти октомври 2007 година в Брюксел Фестивалът „Европалия” е открит с „Моление”. Русия – държавата с едни от най-силните православни традиции посреща произведението с възторг и ентусиазъм. На 20 май 2009 година Хорът на БНР със съпровода на Ярославлския академичен губернаторски симфоничен оркестър под диригентството на Найден Тодоров изпълни „Моление” в Голямата концертна зала на историческия град Ярославл. В рамките на Годината на България в Русия на 22-ри май ораторията в същия състав е изнесена на престижната световна сцена на Зала „Чайковски” в Москва.

Билети – на касата на зала „България”.

Коментари

коментари от Disqus