Мотив: Myriad

Музиканти от четири държави гостуват на камерната поредица „Мотив“ в звездна предколедна вечер

Струнен квартет Мириад - четирима изключителни солисти музицират за столичните меломани

Четирима изключителни солисти създават новия квартет Myriad. Емили Небел, цигулка (САЩ), Грета Мутлу, цигулка (България), Франческа Гилбърт, виола (Великобритания) и Петерис Соколовскис, виолончело (Латвия) са във вихъра си, когато споделят сцената, музиката и блестящото си майсторство. Младите музиканти ще гостуват като квартет за първи път в България и ще представят богата програма в рамките на камерните концерти „Мотив“. Събитието ще се проведе на 12 декември 2018г. от 19:30ч. в къща-музей „Борис Христов“ на ул. „Цар Самуил“ №43.

Мотив: MYRIAD ще започне с късния незавършен квартет №12 от Франц Шуберт, след което ще прозвучат Фантазии за четири гласа от английския бароков майстор Хенри Пърсел. Първата част ще завърши с музика от чешкия композитор с трагична съдба, Ервин Шулхоф. Финалът е отреден за Струнен квартет №7 от Лудвиг ван Бетовен - творба, написана по поръчението на принц Разумовски, към онзи момент посланик на Русия във Виена.

АРТИСТИТЕ

Емили Небел е родена в Съединените щати, но се радва на разнообразна международна кариера като концертмайстор, солист и камерен музикант. Като гостуващ концертмайстор, Емили е водила оркестри из цяла Европа, включително Кралския шотландски национален оркестър, Дармщадския държавен театър и оркестъра на La Monnaie. Тя има богата концертна дейност като часто от дуото Небел-Пудинов и често е канена на фестивали за камерна музика от Ню Орлиънс до “Prussia Cove”. След дипломирането й от Кливландския институт по музика, Университета "Райс" и от Консерваторията във Франкфурт, на Емили й предстои да започне обучение в Кралската музикална академия с пълна стипендия.

 

Базирана в Лондон, българската цигуларка Грета Мутлу редовно изнася рецитали и камерни концерти. Тя също работи с Лондонския Симфоничен оркестър, Бритън Синфония, Аурора и Шотландския камерен оркестър. Като ученичка на прочутите американски педагози Пол Кантор и Андрес Карденес, Грета притежава дипломи от Института по музика в Кливланд, Училището „Глен Гулд“ и Университета „Карнеги Мелън“. Тя е носител на Диплома за изключителни артистични постижения от българското Министерство на културата. Грета е участвала в музикалния фестивал в Аспен, Le Domaine Forget, Семинара на струнен квартет "Св. Лорънс" в Станфордския университет и е била резидентен камерен музикант във програмите Wye Valley и Britten-Pears Young Artist. Работила е в майсторски класове и индивидуално с членове на квартетите Кливланд, Токио и Лондон Хайдн, както и с Леонидас Кавакос, Мауричо Фукс, Жан Ламон, Ноа Бендикс-Балгли и сър Роджър Норингтън.

 

Франческа Гилбърт е родена в Лондон и започва да свири на виола на 6-годишна възраст в програмата за струнни инструменти на Junior Guildhall. Тя е учила със Сюзън Томпсън, Дейвид Такено и Матю Джоунс. Франческа завършва майсторския клас „Advanced Instrumental Studies“ в Училището за музика и театър „Гилдхол“, след като вече е получила бакалавърската си степен с отличие. Франческа има разнообразна кариера като изпълнител, като се фокусира особено върху камерната музика, изнасяйки концерти из цяла Великобритания и в чужбина с различни ансамбли. Франческа участва и в много фестивали, включително Фестивала за камерни музика „Marryat Players“, Фестивала на международните лауреати „iPalpiti“ и Фестивала за камерна музика в Риоха. Освен това, Франческа свири в и джаз квинтет с пианиста Гвилим Симкок, като изпълняват както оригинални композиции от Симкок, така и негови аранжименти. Групата изпълнява и записва сюитата „Детски ъгъл“ от Дебюси за BBC Radio 3 Jazz Line-Up, която е излъчена през месец март тази година. Последните постижения за Франческа включват изпълнение на Симфония Концертанте от Моцарт с цигуларката Агата Дарашкайте и Ансамбъл "Янус".

 

Петерис Соколовскис е роден в Новокузнецк, Русия.. Започва да свири на виолончело на 6-годишна възраст с Лия Судраба в Рига, Латвия, а по-късно продължава обучението си в Училището по музика „Пърсел“ с Александър Боярски. Петерис завършва Кралския колеж по музика, където също учи с Александър Боярски. През септември 2012 г. започва своето следдипломно обучение в Guildhall School of Music and Drama с Луиз Хопкинс и по-късно става асистент в училището. Той е носител на Наградата за млади виолончелисти на Фондация "Пиер Фурние", както и стипендиите на “Musicians Benevolent Fund” и "Джефри Шоу". Петерис печели конкурса за виолончелисти на Кралския колеж по музика и е участвал с камерни ансамбли в лондонските зали "Уигмор", "Барбикан", "Кралица Елизабет" и "Кадоган". Той участва в „BBC Total Immersion Weekend”, изпълнявайки музиката на Джон Тaвнър, излъчвана по BBC Radio 3. Петерис изпълнява струнния квартет на Вайнберг с Гидон Кремер, Агата Дарашкайте и Санта Визине в зала „Брамс“ на Мюзикферайн във Виена. Той е редовен преподавател в Училището за виолончелисти в Оксфорд. Петерис е бил член на Камерния оркестър "Кремерaтa Балтика" от 2013 до 2017г.

КАМЕРНА АРТ КОНЦЕПЦИЯ

Мотив: MYRIAD е част от известния, вече 4 годишен, цикъл за камерна музика МОТИВ, който тази година представя изключително амбициозна програма с артисти от Полша, Великобритания, САЩ, България, Латвия, Узбекистан, Испания и Франция.  Камерен цикъл МОТИВ - всеки месец българската публика има щастието да преживее по едно събитие с изпълнители, наградени от престижни европейски и световна конкурси, които концертират на легендарни световни сцени.

Неподражаемите по рода си камерни вечери дават нов облик на музикалната сцена – изпълнителите представят изкуството си в интимна и елегантна атмосфера, в артистичната среда на домът на легендарния български бас Борис Христов, в непосредствено общуване с публиката по особено емоционален начин. Местата в залата са не повече от 50, а организаторите допълват специалната атмосфера на вечерта с комплимент за всеки гост.

БИЛЕТИ

на www.motifconcerts.info на касите на Eventim в страната онлайн на http://www.eventim.bg/bg/bileti/motiv-myriad-sofi-ka-muze-boris-hristov-509569/event.html преди събитието в Къща-музей „Борис Христов“.

Местата са ограничени.

Проектът се осъществята благодарение на любезното съдействие на:

Модо България, Фондация “Има надежда за всички”, Агенция Вила ООД, ресторант Catch’ A maK, Дневник.бг, Дарик радио, dir.bg, impressio.bg, WebCafe.

Коментари

коментари от Disqus